Doğal Ürünlerle Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıksız, parlaklığını yitirmiş ve çabuk kopup dökülen saçlar hepimiz için problem oluşturur. Saçlarımız toz, kir, rüzgar, deniz ve saç boyası gibi etkenlerden dolayı yıpranır. Hiçbirimiz saçlarımızın yıpranmasını ve cansız gözükmesini istemeyiz. Bunu önlemek ve sağlıklı saçlara sahip olmak için kesinlikle saç bakımımızı ihmal etmemeliyiz. Öncelikle saçlarımızın da cildimiz gibi beslenmeye ihtiyaç duyduğunu bilmeliyiz. Evimizde hazır bulunan doğal ürünlerle saçlarımızı ve saç derimizi besleyecek saç bakım maskeleri hazırlayabiliriz. Kuaför ve saç bakım merkezlerine gitmeden, evde yapacağımız bu saç bakım maskeleriyle hem bakım hem de bütçemize katkı sağlamış oluruz.

Cildimize iyi gelen besinlerin birçoğu saçlarımıza da iyi gelir. Zeytinyağı, avokado, bal, çilek, yumurta, yoğurt ve elma sirkesi gibi ürünler içerdikleri vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar ile saçlarımızı sağlığına kavuşturur.

Saçlarımıza iyi gelen maskelerden bazılarını gelin beraber inceleyelim.

Yumurta ve Zeytinyağı Karışımı

Evimizde her zaman bulunan zeytinyağı ve yumurtanın ayrı ayrı vücudumuza ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliriz. Bu iki besini karıştırarak özellikle kuru saçlara iyi gelen bir saç bakım maskesi hazırlayabiliriz. Haftada iki kez uygulayabileceğimiz bu saç bakım maskesiyle saçlarımızın yıpranmasını önleyerek güçlenmesini sağlarız.

Uygulanışı

İlk olarak bir adet yumurtayı iki yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştıralım. Sonra bu karışımı saçlarımıza iyice yedirelim. Bone veya streç film yardımıyla saçımızı sarıp 30 dakika gibi bir süre bekleyelim. Ardından saçlarımızı her zamanki gibi şampuanla yıkayalım. Maske kalıntısı kalmaması için iyice durulayalım.

Elma Sirkesi ve Limon Karışımı

Yağlı saçlara uygulanabilecek en etkili saç bakım maskesi elma sirkesi ve limon karışımıdır. Bu iki besinin hem antioksidan hem de temizleyici özelliği bulunur. Yağlı saçlara sahip olan kişilerin saç bakımı için zeytinyağı veya badem yağı vb. ürünlerin yerine bu maskeyi tercih etmesi daha uygundur.

Uygulanışı

Bir çay bardağı elma sirkesine yarım limon sıkıp karışımı oluşturalım. Hazırladığımız bu maskeyi saçlarımıza dipten uca kadar saçımızı yıkadıktan sonra masaj yaparak yedirelim. Havlu yardımıyla saçlarımızı kapatalım ve bir saat kadar bekletelim. Bir saat sonunda saçlarımızı bol suyla güzelce durulayalım.

Avokado, Hindistan Cevizi Yağı ve Bal Karışımı

Karma ve ince telli saçlara uygulayabileceğimiz bu maskeyle saçlarımızın nemini korumasına yardımcı olurken saç tellerimizin de kopmasını önleyebiliriz.

Uygulanışı

Yarım avokadoyu ezerek püre haline getirelim. Bir çay kaşığı balı ve Hindistan cevizi yağını avokado püresine ekleyelim ve karıştıralım. Saçlarımıza ve saç derimize masaj yaparak uygulayalım. Bone veya streç film yardımıyla saçlarımızı kapatalım ve yarım saat bekleyelim. Ardından saçlarımızı şampuanla yıkayalım.

Mayonez ve Çilek Karışımı

Kulağımıza ilk başta garip gelse de mayonez, içeriğinde yumurta sarısı, zeytinyağı ve limon gibi saçlarımıza iyi gelen birçok besini barındırmaktadır. Protein bakımından kısmen zengin mayoneze bir de C vitamini kaynağı çileği ekleyerek besleyici bir maske hazırlayabiliriz. Saçlarımızı ışıltısına ve parlaklığına kavuşturacak bu saç bakım maskesini ayda iki kez uygulayabiliriz.

Uygulanışı

Bir avuç çileği iki yemek kaşığı mayonezle birlikte blender yardımıyla karıştıralım. Hatta isteğe bağlı bir yemek kaşığı yoğurt da ekleyebiliriz. Ardından bu karışımı yine saçlarımıza ve saç diplerimize güzelce yedirelim. Yarım saat kadar bone veya streç film kapatarak bekleyim. Sonra saçlarımızı şampuanla yıkayalım.