Sağlıklı Tırnaklar İçin Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tırnak bakımı şüphesiz kişisel bakımımızın olmazsa olmaz konularından biridir. Vücut, yüz ve el bakımı nasıl bizim için önemliyse tırnak bakımı da o derece önemlidir. Tırnaklarımızın sağlıklı olması, ellerimizin zarif görünmesi ve vücudumuzun özellikle de yine el ve ayaklarımızın bakımının tamamlanması açısından tırnak bakımımıza özen göstermeliyiz. Sadece belli aralıklarla manikür ve pedikür yaptırmamız yetmez. Bunlara ek olarak, sağlıklı tırnaklara kavuşabilmek ve tırnak bakımımızı yapabilmek için basit birkaç uygulamayı bilmemiz gerekir. Bu basit uygulamaları ve tüyoları sizler için aşağıda sıraladık.

Tırnak Kesimi

Düzenli olarak tırnaklarımızı kesmek ve temiz tutmak tırnak bakımımızı yaparken ilk adımımız olmalıdır. Tırnaklarımızı hangi aralıklarla keseceğimizi de tırnaklarımızın uzamasına ve istediğimiz görünümde olmasına göre belirlemeliyiz.

Tırnaklarımızı keserken kullanacağımız tırnak makasına veya manikür makasına dikkat etmeliyiz. Tırnak makasımızın keskin ve steril olması tırnaklarımıza zarar vermemizi önler ve böylece bakım yaparken olumsuz sonuçların ortaya çıkmasını engeller.

Törpüleme

Tırnaklarımızın güzel bir görüntü kazanması ve tırnak kırılmalarımızın aza indirilmesi için tırnaklarımızı kestikten sonra törpüleme işlemi yapmalıyız. Tırnaklarımızı törpülerken nazik davranmalı ve sert hareketlerden kaçınmalıyız.

Temiz Tutma

Tırnaklarımızı temiz tutmak ve mümkünse oje sürdüğümüz zaman uygun malzemeler ile temizlemek yine yapabileceğimiz basit uygulamalardandır. Oje sürdüğümüz zaman iki-üç gün içerisinde ojeyi temizlemeli ve tırnaklarımızın havalandırılmasını sağlamalıyız. Hatta oje sürmeye ara verip tırnaklarımızı belirli aralıklarla dinlendirmeliyiz. Ayrıca kullanacağımız temizlik ürünlerine ve içeriklerine dikkat etmeliyiz.

Nemlendirme

Cildimizi nemlendirmek gibi tırnaklarımızı nemlendirmek de her zaman yapmamız gerekenler arasında olmalıdır. Nemlendirme işlemi önemli olduğu kadar unutulmaması gereken bir konu da tırnaklarımızın kuru olmasıdır. Tırnak aralarında bakteri ve mantar oluşumunu engellemek için tırnaklarımızın kuru olması şarttır.

Koruma

Ellerimiz ve ayaklarımız en çok kullandığımız organlarımızdan olduğu için tırnaklarımız da onlarla birlikte birçok dış etkenle karşı karşıya gelir. Bu yüzden temizlik yaparken kullandığımız çamaşır suyu, deterjan vb. malzemelerden tırnaklarımızı korumak iyi bir yöntem olacaktır.

Oje süreceksek eğer öncesinde astar kullanmamız oje renginin daha güzel gözükmesini ve rengin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Tırnak ve tırnak etlerimize peeling uygulamak da ölü derilerimizi temizleyeceğinden bir başka koruma yöntemi olabilir.

Tırnakları Besleme

Tırnaklarımızın güçlü ve sağlıklı olması için vitamin ve sağlıklı yağlarla beslemek tırnak bakımımızın tamamlayıcı unsurudur. Tırnaklarımız keratin dediğimiz proteinlerden oluştuğu için daha çok meyve-sebze ve kalsiyum içeren gıdalarla dengeli bir şekilde beslenmeliyiz.

Yine bol su içmek, B7 ve E vitaminlerini takviye olarak almak, avokado ve badem yağı gibi sağlıklı ürünler kullanmak tırnak bakımımız için çok faydalı olacaktır.